• ALTIN (TL/GR)
  2.496,26
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5038
  % 0,08
 • € EURO
  34,7826
  % -0,12
 • £ POUND
  40,2943
  % -1,04
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % -0,21
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.693,46
  % 1,77

Kur Korumalı Mevduat Hesabı açılışı uzatıldı!

Kur Korumalı Mevduat Hesabı açılışı uzatıldı!

Kur korumalı mevduat hesabı KKM yatırımları dönemin döviz kurundaki değişiminden korumayı sağlar. TL üzerinde oluşturulan birikimler korunurken hesap açılışı sırasında sunulan faiz oranı üzerinden ek kazanç elde etmek mümkün hale gelir. Bireysel müdahale olmadan yatırımlarınız güvence altında korunurken artarak kazanç sağlamaya devam eder. Seçilen vade süresi tamamlanana kadar piyasadaki kur hareketliliğinden etkilenilmez.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı KKM Hesap Açılış Tarihi 1 Yıl Süreyle Uzatıldı!

İlk kez uygulanmaya başlanan Kur korumalı mevduat  KKM hesap açılışı 22 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşmişti. Devletin aldığı yeni karara göre Kur korumalı mevduat hesabı KKM hesap açılışı 1 yıl daha ek süre eklenerek uzatıldı. Hesap açmak ve birikimlerini döviz kurundan etkilenmeden korumak isteyenler 31 Aralık 2023 tarihine kadar isteğini iletebilecek. Yeni alınan bu karar Resmi Gazetede yayınlandı.

KKM Hesap Açmanın Faydaları Nelerdir?

Kur korumalı mevduat KKM hesap açılışının kişiye kazandırdığı katkı ise TL üzerinden birikim yapmayı teşvik etmek, finansal özgürlüğü sağlarken düzenli birikim yapabilmeyi desteklemekte ve yatırımcıların kur dalgalanmalarından etkilenmesini sağlamaktır. KKM’de oluşan faiz yükselişi getiriden fazla olduğu anda arada oluşan fark oranı yatırımcıya tanımlanıyor.

Kur seviyeleri her gün düzenli olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası TCMB  tarafından açıklaması yapılıyor. Hesap açılışı yapanların ilk ödemeleri 23 Mart tarihinde başlatıldı. İlk düşüş ise 18 Kasım tarihinde yaşandı. Açılıştan beri bunun dışında bir düşüş riski yaşanmadı.

KKM Hesap Sahipleri Ne Kadar Kazanıyor?

Kur Korumalı Mevduat Hesabı

Kur Korumalı Mevduat KKM

BDDK tarafından açıklanan son verilerde katılımcı sayısı 9 Aralık tarihinde 1 trilyon 464 milyarı geçti. Kur korumalı mevduat  KKM hesap sahipleri %16 oranında faiz oranı üzerinden dönemin kur farkına göre kazanç sağlıyor. 24 Aralık tarihinden sonra Kur korumalı mevduat  KKM hesabı açtıran bir kişi eğer 10 bin TL yatırım yaparsa devlet faiz katkısı ile 2 bin 625 TL kar elde etmiş olacak.

KKM Hesabı Vade Bitmeden Kapatılırsa Neler Olur?

Kur Korumalı TL Mevduat  belirlenen vade süresi öncesinde kapatıldığında mevcuttaki kur vade başındaki kurdan düşük olduğu anda bakiye hesabı düşük kur baz alınarak güncellenecektir. Burada oluşan fark kişinin hesabından alınarak Hazineye aktarılmak için Merkez Bankasına iletilir. 18 Temmuz tarihinde BDDK tarafından yapılan açıklamada şuana kadar biriken kazancın 1trilyonu aştığı bildirildi.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Caiz mi?

Kur korumalı mevduat  KKM hesap sahipleri oluşturdukları hesap için faiz işletimine tabi tutulur. Bu birikimlerin gece gündüz korunması ve artarak katlanması anlamına gelir. Dini açıdan ise vadeli mevduat hesap işletimi ile aynı özelliktedir. Bu durum bankanın içeride var olan birikime fazladan para aktarması anlamına gelir. Bu hesabın faiz ile işletildiği anlamına gelir.

Kur korumalı mevduat  caiz mi sorusunun yanıtı ile ilgili Diyanetin fetva hattı (190) bu konuda durumu sakıncalı görerek faizli işlem yapıldığı için haramdır, ifadesini kullanmıştır.