• ALTIN (TL/GR)
  2.427,26
  % 0,74
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2505
  % 0,21
 • € EURO
  34,9600
  % 0,32
 • £ POUND
  41,0391
  % 0,40
 • ¥ YUAN
  4,4530
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3599
  % 2,49
 • BITCOIN/TL
  2172915,178
  % -3,31
 • BIST 100
  10.735,56
  % -0,53

Acil Durum Fonu Nedir?

Acil Durum Fonu Nedir?

Günümüz koşullarında bireylerin hem geleceklerini planlamaları hem de kendilerini garanti altına almaları için birikim yapmaları önemlidir. Kişilerin her biri aynı miktarlardaki paraları birikim haline getiremese de kişilerin bütçelerine uygun olarak birikim gerçekleştirmeleri son derece önemli bir konudur. Bu birikimlerin değerlendirilmelerinin en iyi yolu ise altın, forex gibi yatırım piyasalarının değerlendirilmesi veya acil bir durum fonu açtırmakla sağlanır. Bu şekilde bireylerin birikimlerinin artmasına yardımcı olunurken acil durum fonu ile ileride yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı da önlem alınmış olur.

Acil durum fonu herhangi bir zor durumda kişilerin kendilerini idare edebilecekleri bir parayı kredi kartı veya çeşitli kredilere bel bağlamamak adına kenarda bulundurması anlamına gelir.

İhtiyaçların Belirlenmesi Nasıl Yapılır?

Birkaç ay işsiz kalınması durumunda faturalar başta olmak üzere gıda gibi zorunlu ihtiyaçların karşılanması zor olur. Bu nedenle bu tarz durumlar için bir plan yapılması önemlidir. Bunun yanında sağlık sorunları gibi acil durumlar için de herhangi bir finansal önlem alınması önemli bir konudur.

Acil durum fonlarında kişilerin en az altı aylık harcamalarını karşılayabilecek para bulunması gerekir. Maddi anlamda sıkıntılı durumlar ile karşılaşmamak adına alınabilecek oldukça etkili önlemler bulunur. Acil durum fonları gelecekte karşı karşıya kalınabilecek acil durumların kolayca önlenmesinde etkilidir.

Çoğunlukla acil durum fonları üç aylık bir süreç için oluşturulur. Ancak ihtiyaçlara göre bu zamanın artırılması da mümkündür. Uzun vadede finansal bir güvenlik en az 3, ortalama olarak da 7-8 aylık giderleri karşılayacak bir fon oluşturulması önemlidir. Burada önemli olan konular hastalık, kaza, işsizlik gibi durumlarda kişilerin nakit para ihtiyaçlarını giderebilmesidir.

Finansal Planlamanın Önemi

Acil Durum Fonu

Acil Durum Fonu

Genel finansal durum ile ilgili fikir edinmek için bütçeleme oldukça kullanışlı bir yoldur. Bir bütçeyle giderlerin gelirle uygun olup olmadığını öğrenmek mümkündür. Gelirden daha yüksek giderlerin olması kişileri mali yönden sıkıntıya sokan bir durumdur.

Ay sonlarının kişiler için bütçe açıkları oluyorsa bu durumda kısa vadeli mali hedefler koymak çok daha doğru olur. Bu durum kişilerin giderleri gözden geçirmesi ve giderleri kontrol altına alacak olan gerekli kararların alınması konusunda fırsat verir. Bu da kişisel bütçenin dengelenmesine yardımcı olur.

İhtiyaçların iyi bir şekilde anlaşılması önemli konular arasında yer alır. Mevcut durum ve geleceğin kişileri hangi yola sürükleyeceğinin iyi bir şekilde analiz edilmesi önemlidir. Örnek olarak bir ev satın almak ya da acil durumlar için gerekli nakit paraların artırılması adına para biriktirmek gibi konuların değerlendirilmesi gerekir.

Elde edilmek istenen mali hedeflerin öncelikle belirlenmesi gerekir. Bütçenin de bir amaç olarak listelenmesi önemli bir konudur. İşler kişilerin lehine sonuçlanmadan önce yapılması gereken en önemli konulardan biri de budur.

Kağıt üzerinde hedeflerin tespit edilmesinin ardından iki ayrı liste yapılarak bunların kısa ve uzun vadeli hedeflere bölünmesi gerekir. Kısa vadeli hedeflere acil durum fonu da dahil edilmelidir. Bunun dışında bir ev satın almak uzun vadeli hedefler arasında yer alır.

Yalnızca Acil Durum Fonuna Özel Hesap Açılması

Acil Durum Fonu

Acil Durum Fonu

Tüm birikim hesaplarında olduğu gibi acil durum fonlarında da gereksiz para çekme işlemlerinden ve harcamalardan kaçınmak önemli bir konudur. Bu tarz durumların sık sık yaşanması fon hesabında bulunan paraların hızlı bir şekilde tükenmesine neden olur. Bu da kişilerin birikim planlarının önüne geçecektir. Fon çoğunlukla her an para çekmeye müsaittir. Bunun yanında telefon bankacılığı üzerinden de yönetilmesi mümkündür. Bu gibi durumlar zaman zaman kişilerin fondan kolay bir şekilde para çekmesine sebebiyet verir. Online işlemler, gereksiz harcamalar ve alışverişler adına iki farklı banka hesabının olması bireylerin yararına bir durum olacaktır. Aksi durumlarda acil durum fonları amacından sapacak ve kişilerin zarar etmesine neden olacaktır.

Para piyasası hesabı da bir diğer seçenektir. Para piyasası hesapları birikim hesaplarına göre daha geleneksel bir yapıdadır. Bu nedenle daha yüksek faiz oranları sunma özelliğine sahiptir. Para piyasası hesapları çoğunlukla daha yüksek minimum bakiyeler ile minimum başlangıç depozitosuna sahiptir.

Bankaların birilim hesapları ile alakalı harcamaları kesmek adına faiz oranlarını da artırabilirler. Bazı online bankalar para piyasası hesaplarına göre çok daha yüksek faiz oranları sunar.