• ALTIN (TL/GR)
  2.428,98
  % 0,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2648
  % 0,25
 • € EURO
  34,9335
  % 0,24
 • £ POUND
  41,0228
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  4,4542
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,3596
  % 2,40
 • BITCOIN/TL
  2167798,508
  % -3,57
 • BIST 100
  10.744,16
  % -0,45

İlk Kez Kredi Kartı Almadan Önce…

İlk Kez Kredi Kartı Almadan Önce…

Finans dünyasının gelişmesiyle birlikte finansal araçların sayısı ve çeşitliliği giderek artmaktadır. Bunlardan birisi de kredi kartlarıdır. İlk Kez Kredi kartı, bir nevi nakit paranın yerini tutarak nakit paranın yerine getirebildiği görevleri ince, hafif ve yer kaplamayacak bir kart sayesinde yerine getirir. Ancak kredi kartlarının olanakları oldukça fazladır. Her bankanın ayrı ayrı onlarca kredi kartı çeşitleri vardır. Bu kredi kartları işlevlerine göre diğer kartlara nazaran daha avantajlı olabilmektedir.

Günümüzde kredi kartlarının çok fazla çeşitte olması kredi kartı alacak bir kişinin kafasını oldukça fazla karıştırabilmektedir. Bu sebepten ötürü ilk kez kredi kartı alacak kişi birçok şeye dikkat etmesi gerekir. Peki ilk kez kredi kartı alacak kişinin dikkat etmesi gereken şeyler nedir? Bu yazımızda sizler için ilk kredi kartını alacak kişinin mutlaka dikkat etmesi gereken başlıkları açıkladık.

İhtiyaçlarınızı Belirleyin

İhtiyaçları doğrultusunda olmayan bir kredi kartını tercih etmek kişinin bir çok fırsattan yararlanamamasına neden olacaktır. Bu yüzden kredi kartı alacak kişinin ihtiyaçları doğrultusunda en avantajlı kredi kartını tercih etmesi gerekmektedir. İlk kez kredi kartı başvurusunda bulunacak kişinin yaşamını sürdürdüğü yer, günlük rutinleri, alışkanlıkları, bütçesi gibi faktörler kişinin doğru kredi kartını seçmesinde oldukça önemlidir.

İlk Kez Kredi Kartı Aldıktan Sonra Güvenlik Önlemlerini Almalısınız

Kredi kartını aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey kredi kartınıza dair alınması gereken tüm güvenlik önlemlerini almanız gerekmektedir. Bu güvenlik önlemlerinden alacağınız ilk önlem banka tarafından sizler için verilmiş olan geçici şifreyi güvenilir bir şifreyle değiştirmek olmalıdır.

Kredi Kartı Aidatına Dikkat Edin

Kredi kartı aidatı, bankaların 1 yıl boyunca düzenlemiş olduğu tüm hizmetler karşılığında sizden yıllık olarak aldığı ücrete denir. Birçok kredi kartı çeşidinde aidat ücreti alınsada bazı kredi kartı tiplerinde aidat ücreti alınmaz. Aidat ücreti alınan kredi kartlarında aidatı olmayan kredi kartlarına göre daha fazla hizmet sunar. Bu hizmetlere daha sık kampanya yapılması, puan biriktirme, aidatsız kartlara nazaran daha fazla taksit yapabilme imkanı gibi hizmetler örnek gösterilebilir.

İlk Kez Kredi Kartı Alacağınızda Limitini Göz Önünde Bulundurun

Kredi Kartı Sahip Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kredi Kartı Sahip Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Daha önce kredi kartı almamış birisi olarak ilk defa kredi kartı alacaksanız kredi kartı limiti sizler için oldukça önemli olacaktır. Kredi kartı limiti aylık net gelirinize göre hesaplanmaktadır. Kredi kartını aldıktan sonraki ilk sene içerisinde kredi kartı aylık limiti, sizin aylık net gelirinizin iki katı olacak şekilde olacaktır.

İlk seneden sonraki aylar için kredi kartı aylık limitiniz, aylık net gelirinizin dört katı olacak şekilde hesaplanacaktır. Bunu sayılara dökecek olursak; aylık net geliriniz 5.000 TL ise kredi kartını aldıktan sonraki ilk sene içerisinde kredi kartı limit miktarınız aylık 10.000 TL olacaktır. 12 ayı doldurduktan sonra kredi kartı limitiniz aylık 20.000 TL olacaktır. Tabi bu miktarların sadece ilk defa kredi kartı alacak kişi için geçerli olduğunu unutmayınız.

Kredi Kartının Anlaşmalı Olduğu Markaları İnceleyin

llk defakredi kartı alıyorsanız kredi kartlarının anlaşmalı olduğu markaları incelemeniz oldukça önemli olacaktır. Çünkü kredi kartları ile anlaşmaları olan markalar sıklıkla kampanyalar yapabilmektedir. Bu markaların yapmış olduğu kampanyalardan yararlanmak sizler için oldukça avantajlı olabilecektir.

Hesap Kesim Tarihlerini Düzgün Belirleyin

Kredi kartı alıp taksitlendirmeleri yaptıktan sonra yapmanız gereken ilk şey hesap kesim tarihlerini size göre en uygun olan tarihe belirlemeniz olacaktır. Belirleyeceğiniz bu gün maaş yatma günü olursa daha iyi olacaktır. Şayet size uygun olmayan bir tarihi hesap kesim günü olarak belirlemişseniz borçlarınızı ödemekte zorlanabilirsiniz.