• ALTIN (TL/GR)
  2.032,04
  % 0,76
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Ek Hesap Nedir?

Ek Hesap Nedir?

Bankadan açılan vadesiz bir hesapta paranın ne kadar süre bankada bekletileceği belirtilmez. Bu para belli bir tarihte maaş ödemesi, borç tahsili veya herhangi bir sebeple kullanıcı hesabına devredilmektedir. Ancak bu miktarın tükenmesi durumunda yeniden ödeme yapılacak tarihe ulaşmak için zaman varsa acilen kullanmak üzere bir miktar paraya ihtiyaç duyulacaktır. Bu durumda bir nevi borç olarak düşünülebilecek küçük miktarlara ek hesap denmektedir.

Bu hesaba avans da denilebilmektedir ve kullanılacak limit bellidir. Ancak ne kadar kullanılacağı kişinin ihtiyacına kalmıştır. Kullanılan miktarın faizi ise günlük olarak işler.

Ek Hesap Faizi Nasıl Hesaplanır?

Bankalar bu tarz hesaplar için yasal çerçeveyi de göz önüne alarak bir hesaplama yapar. Bu noktada belirlenen miktar genellikle %1,84 olarak hesaplanır. Bazı bankalarda bu oran artabilir. Faiz oranı kredinin düşük olmasından dolayı fazla değildir. Ancak faiz hesaplaması günlük bileşik faiz üzerinden hesaplanmaktadır. Yani her geçen gün borcun miktarı ufak artışlarla devam edecektir.

Son ödeme tarihine kadar bu borcun ödenmesi gerekir. Borç tamamen sıfırlanmazsa ve bir miktarı ödenirse bunun üzerine işlenecek faiz kalan miktar üzerinden değerlendirilir. Diğer taraftan borç tamamen sıfırlanınca faiz işlemesi otomatik olarak sona erer.

Borcun ödenmesi için bankanın belirttiği süre aşarsa ilk süreçte yasal bir yaptırım uygulanmaz. Fakat her geçen gün faiz işleyecektir. Bu da borcun sürekli olarak arması anlamına gelir. Ayrıca bu durum kişinin kredi notunu olumsuz etkileyecek ve ilerleyen süreçte kredi çekme isteğinin reddedilmesine neden olabilecektir. Diğer taraftan doksan gün süreyle ödenmeyen borç yasal takip işlemlerini başlatır.

Bankanız bunun için hukuki yollara başvuru yapacaktır. Ancak borcun tamamının ödenememesi hali için bankalar bir kolaylık daha sağlamaktadır. Borç sahibi için asgari bir tutar banka tarafından belirlenir. Bu asgari tutarın son ödeme tarihinden önce yatırılması gerekir. Aksi halde yasal prosedür işlemeye devam eder. Asgari tutarın ödenmesi halinde ise faiz hesaplaması kalan borç üzerinden devam edecektir.

Ek Hesabın Kullanım Alanları

Ek Hesap Nedir?

Ek Hesap Nedir?

Ek hesap için öncelikle başvuruda bulunmak gerekir. Bu başvuruyu hesap sahibi bizzat bankaya giderek veya müşteri hizmetlerini arayarak ayrıca limiti belli tutarak yapabilir. Bu hesabın amacı nispeten küçük ancak gündelik hayatta gerekli olan tüm ihtiyaçları gidermektir. Nakit mevduat hesabın yetersiz kalması durumunda başvurulması düşünülerek bankalar tarafından tasarlanmıştır.

Bu hesap vadesiz mevduat hesabı ile yapılan tüm işlemleri yapma imkânı sunmaktadır. Gerektiğinde nakit çekme işlemini mevduat hesabından yapıyor gibi yapmayı sağlar. EFT ve Havale için gerekli nakiti elde etmek veya fatura ödemek gibi işlemleri ek hesap ile yapmak mümkündür. Bu bakımdan başvuru sahibi elindeki kart ile nakit taşımadan harcama yapabilmektedir. Bu harcamada faiz hesaplaması diğer durumlardan farklı değildir.

Ek Hesabı Kapatma

Gerektiği durumlarda bankaların uygun görmesi halinde ek hesap limitinde artırma yoluna gidilebilir. Ancak bazı durumlarda kullanıcılar ek hesabı kapatma ihtiyacı hissetmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Mobil bankacılık yardımı ile veya bankalara bizzat danışarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer taraftan bazı bankalar borcun ödenmeden hesabın kapatılmasını uygun görmemektedir. Bu durumda harcama yapmadan borcun bitmesini sağlamak gerekir. Ayrıca harcama limitini durdurmak üzere bankanıza talimat vermeniz mümkündür.

Bazı kuruluşların anlaştıkları bankalar kullanıcılara otomatik olarak hesap açmaktadır. Bu durumda ek hesap limitleri de bankalar tarafından belirlenmiş şekilde hesap açılmaktadır. Genelde emekliler için başvurulan bu yöntemin hiç harcama yapılmadan iptal edilmesi mümkündür. Her iki halde de hesabın mobil bankacılık yardımı ile veya bizzat başvuru yapılarak iptal edilmesi mümkündür.