• ALTIN (TL/GR)
  2.427,08
  % 0,73
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2462
  % 0,20
 • € EURO
  34,9583
  % 0,32
 • £ POUND
  41,0486
  % 0,42
 • ¥ YUAN
  4,4530
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3599
  % 2,42
 • BITCOIN/TL
  2173607,507
  % -3,25
 • BIST 100
  10.729,60
  % -0,58

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Satoshi Nakamoto, 2008 yılında paranın tanımını küresel anlamda değiştirecek ilk adımları olan “Bitcoin nedir” sorusunu yanıtlamak: Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı makalesi ile geri dönülmez bir başlangıç yaparak adeta benim için küçük ama dünya için büyük bir adım diyerek geleceğin parasını duyurdu. Bitcoin ile kripto para dünyasında efsanevi bir başlangıç yaptı.

Bitcoin Nedir?

Bu yazımıza bitcoin nedir sorusunun yanıtlamak ile başlayalım. Merkeziyetçi otoritelerden bağımsız olarak sunulan elektronik, güvenli ve doğrulanabilir ödeme sisteminin ilkelerini oluşturan Nakamoto, ilk denemesini de 2009 yılının ocak ayında bir geliştirici iki bilgisayar ile yaptı. İlk Bitcoin’i ise Hal Finney’e göndermiştir.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto bir kişi mi? Yoksa bir grubun takma ismimi, bu durum hala bilinmezliğini koruyor. Bazı rivayetlere göre Nakamoto, 1975 Japonya doğumlu bir insandır. Bulunduğu dönemin ekonomik sistemlerini altüst eden ve geleceğin parasına öncülük eden Bitcoin’in mucidi sır olarak kalmaya devam edecek gibi görünüyor. 2010 yılında ise sebebi bilinmemekle beraber bitcoin geliştirmeyi bırakmıştır. Bıraktığında kripto cüzdanın da yaklaşık bir milyon coin bulunuyordu.

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Kripto Cüzdan – Wallet Nedir?

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır? sorusunun yanıtından sonra ismini sıklıkla duyacağımız farklı bir terim ile karşı karşıya kalacağız. Blok zincir ağlarıyla etkileşime girerek, kripto paraların alınıp gönderilmesi için gerekli olan şifreli bir araçtır. Blok zincir, kripto paralarınızın saklandığı, içinde bulunduğu bir kasa olarak düşünürsek, cüzdan ise şifreli bir anahtar görevi görür. Şifreli anahtarınızı kaybederseniz tüm paranızı da kaybedersiniz.

Yazılım, donanım ve kâğıt cüzdanlar olarak üç ana gurupta incelenebilir. Bunun yanı sıra sıcak ve soğuk cüzdanlar olarak bir ayrım söz konusudur. İnternete bağlı bir cüzdan sıcak ve etkileşime açık bir cüzdandır ve güvenlik endişesi taşırlar. Harici cüzdanlar ise internet bağlantısına ihtiyaç duymadığından soğuk cüzdan olarak anılırlar ve saldırılara karşı kapalı olduklarından daha güvenlidirler.

Bitcoin Madenciliği

Eminim birçok yerde rastlamışsınızdır. Nedir bu bitcoin madenciliği? Gerçekten de kazılarak çıkarılan bir maden olabilir mi? Tatbikîde şaka yapıyorum. Yani bir altın karşılığı olmadığı gibi herhangi bir devlet ya da bankacılık sisteminin güvencesi altında değildir. Özetle kripto şifrelerin çözülerek blok zincir oluşturulması sonucunda bitcoin elde edilmesinden ibarettir. Yaptığınız her işlem şifrelenir ve kayıt altına alınır. Kripto cüzdanınızı kaybetmediğiniz sürece son derece güvenlidir. Küresel sunucularda, küresel bir güvenliğe sahiptir denilebilir.

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Bitcoin Nedir, Bitcoin Nasıl Alınır?

Matematiksel kriptolu şifreleri çözerek zincir bloklar oluşturup bitcoin elde edebilirsiniz. Yani bitcoin madenciliği yaparak elde edebilirsiniz. Yok, ben uzun ve zahmetli olan yollardan değil daha kolay ve pratik olanı istiyorum derseniz, borsalar ve bu iş için oluşturulmuş marketlerden satın alma yoluyla elde edebilirsiniz. En çok tercih edilen yöntem ise bir kripto borsaya üye olduktan sonra hesabınızı doğrulatıp güvenlik işlemlerinizi hallettikten sonra hesabınıza para yükleyerek, alım satım işlemlerine hemen başlayabilirsiniz.

Sonuç olarak

Bitcoin nedir sorusunun devamında deneyimlemeden size getirisini bilemeyeceğiniz bir dünya olarak nitelendirilirse yanlış olmaz. Düzenli Gelir elde edebileceğiniz bir sistem oluşturabilir hatta asıl işiniz bitcoin alım satımı dahi olabilir. Yalnız bu dünyanın kurallarına hâkim olmak için kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Kripto gündemin takipçisi olmalısınız. Bol kazançlı günler diliyorum hatta saatler ve dakikalar diliyorum. Kripto para dünyasında zamanın her anı değerlidir.