• ALTIN (TL/GR)
  2.425,99
  % 0,68
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2441
  % 0,20
 • € EURO
  34,9554
  % 0,31
 • £ POUND
  41,0460
  % 0,40
 • ¥ YUAN
  4,4530
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3599
  % 2,47
 • BITCOIN/TL
  2173607,338
  % -3,25
 • BIST 100
  10.735,33
  % -0,53

Tasarruf Yapmak İçin Birikim Hesabı Nedir?

Tasarruf Yapmak İçin Birikim Hesabı Nedir?

Hesap kullanıcılarının mevduat hesabı sayesinde birikim yapmak istemesi günümüzde en çok kullanılan kazanç sistemler arasında yer almaktadır. Gerek faiz gerekse katılım hesapları bu tarz durumları değerlendirmek için çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Birikim hesabı pek çok avantajı barındırması ile kullanıcıyı kendine çeken bir durum haline gelmiştir.

Hem tasarruf etmek hem de gelirini daha değerli kılmak adına kişiler bu hesaplara başvurmak istemektedir. Birikim hesabı bir mevduat yatırım aracıdır. Yani paranızı faiz almak koşulu ile bankaya emanet edersiniz. Bankalar paranıza günlük, aylık veya yıllık faizler uygulayacaktır. Bu noktada faiz miktarını belirleyen kriter ise paranın miktarı ve yatırılan süre belirlemektedir.

Uzun vadede yatırımlar yapmak daha çok getiri elde etmenizi sağlar. Ancak bunun için yüksek miktarlarda para yatırmanız gerekmektedir. Diğer taraftan faiz miktarı bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bu yönüyle kullanıcı tarafından para miktarına göre bankaları değerlendirilmeli ve en uygun olan banka tercih edilmelidir.

Bir yatırım aracı olarak mevduat hesabınızı döviz olarak da yapmanız mümkündür. Tercihe göre euro veya dolar olarak yapmak kullanıcı inisiyatifine ve getirisi yüksek olana göre tercih edilmektedir. Bu noktada uzman kişilere başvurmakta fayda görülmektedir. Bankaların müşteri temsilcileri ile görüşmek ve bilgi edinmek mümkün. Ayrıca telefon ile müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz.

Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Bu noktada iki seçenek karşımıza çıkmaktadır. Eğer hesap açmayı düşündüğünüz bankanın müşterisi iseniz bu işlemi yapmak oldukça kolay olacaktır. Mobil bankacılığı kullanarak bu hesabı açmak mümkündür. Ayrıca bu sayede hesabı yönetmek ve işlemleri sürdürmek kolay bir hal alacaktır. Diğer taraftan yine de bankanızın şubesine başvurarak hesap açmanız mümkün.

Hesap açmak istediğiniz bankanın müşterisi değilseniz bankaya bizzat başvuru yapmanız gerekecektir. Müşteri temsilcisinden numara alarak bireysel bankacılıktan faydalanabilirsiniz. Bireysel banka hesabı açmak istediğiniz ve yatırım yapmayı tercih ettiğinizi belirtmeniz gerekecektir. Bu işlem için kimliğinizle bizzat başvurmanız şart. Bu süreçte müşteri temsilcisinden her türlü detayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca başvuru işlemi sırasında mobil bankacılık edinmeniz için müşteri temsilciniz yardımcı olacaktır.

Birikim hesabı nasıl açılır

Birikim hesabı nasıl açılır

Çok yoğun bir iş temponuz varsa ve hesap açmaya vakit bulamıyorsanız hesap açmak istediğiniz banka ile telefon vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz. Ofisinizin veya iş yerinizin adresini vererek müşteri temsilcinizin bulunduğunuz yere gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede işiniz aksamadan yapmak istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir bankadan hesap açmak için öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta hesap işletim ücreti alıp almadığıdır. Pek çok banka bu işlemi yapmaktadır. Üstelik bu işlem banka için de kâr elde edilmesini sağlayacaktır. Bu bakımdan hesap işletim ücreti alması sizin için bir dezavantaj olarak görülmektedir.

Hesap açarken hesap işletim ücreti almayan bankalara yönelmek daha doğru olacaktır. Ayrıca faiz oranlarının iyi değerlendirilmesi ve en çok kâr getirecek bankanın tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Çeşitli sitelerde birikim hesapları hakkında kıyaslamalar ve değerlendirmeler mevcuttur. Bu değerlendirmeleri inceleyerek en iyi tercihe yönelmek kullanıcının elindedir. Diğer taraftan yatırım yapmak amacıyla altın hesabı açabileceğinizi de unutmayın. Bu sayede altının değeri ne ise onu koruyacak ayrıca faiz işletmeye devam etmiş olacaksınız.

Birikim Hesabı Kapatmak

Bir mevduat hesabını kapatmak istiyorsanız bankanıza talepte bulunanız gerekmektedir. Ancak mevduat hesabınızın tüm tutarını öncelikle vadesiz hesabınıza aktarmayı unutmayın. Hesap kapatma işlemi yine çeşitli seçeneklerle gerçekleştirilebilir. Müşteri temsilcisini telefonla arayabilirsiniz. Diğer taraftan ATM’den veya mobil bankacılıktan bu işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Bu işlem yalnızca mevcutta bulunan birikim hesabınızı kapatmanızı sağlayacaktır.