• ALTIN (TL/GR)
  2.428,53
  % 0,79
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2649
  % 0,26
 • € EURO
  34,9410
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0365
  % 0,39
 • ¥ YUAN
  4,4546
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3595
  % 2,36
 • BITCOIN/TL
  2167798,234
  % -3,57
 • BIST 100
  10.740,42
  % -0,48

Altına Yatırım Ne Zaman Yapılmalı?

Altına Yatırım Ne Zaman Yapılmalı?

Altına yatırım ne zaman yapılmalı? sorusuna birkaç farklı yanıt vermek mümkündür. Altın alış-satış işlemlerinden kar elde edebilmek için yatırım zamanını doğru analiz etmek gerekir. Altını fiyatının uygun seviyede olduğu ve artış beklentisinin gündemde yer aldığı tarihlerde satın alma koşullarını değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır. Peki artış olasılığının yüksek olduğu anları nasıl fark edebiliriz? Bu konu hakkında size ışık tutabilecek bilgileri alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Altın Ne Zaman Alınır?

Altına yatırımı yapmak isteyen ancak alım işlemini ne zaman gerçekleştireceğine karar veremeyenler piyasa dinamiklerini yakından takip etmelidirler. Altın fiyatı genellikle finans sistemine yönelik güvenin düştüğü anlarda artışa gider. Çünkü bu dönemlerde kağıt paraya olan güven azalacağından yatırımcılar değerli madenlere yatırım yapmayı seçecek ve artan talep doğrudan altın fiyatını artıracaktır.

Kısaca anlatmak gerekirse bankalara, nakit paraya yönelik güven azalmışsa, Merkez Bankaları piyasaya kağıt para sürmüş ve bu paraları toplamamış ise piyasadan altın almak daha mantıklı bir tercihtir. Enflasyonist etkilerin piyasada öne çıkacağı fark edildiğinde, alım gücünün düştüğü ekonomi dünyasında konu alındığında, altın fiyatlarının artabileceğinden söz edilir. Kişi ekonomi gündemini ve piyasayı yakından takip ederek Merkez Bankalarının piyasaya sürdüğü paraları toplayarak altın fiyatını düşürmeye yönelik hamle gerçekleştirmesinden önce altın alım-satım işlemini tamamlayarak kar elde edebilir.

Yatırım İçin Hangi Tür Altın Tercih Edilmeli?

Altına Yatırım Ne Zaman Yapılmalı?

Altına Yatırım Ne Zaman Yapılmalı?

Altına yatırım ne zaman yapılmalı? sorusuna ek olarak yatırım için hangi tip altın uygundur? sorusu da sıklıkla gündemde yer alır.  Altın yatırımında kazançlı koşulları korumak için işçilik maliyeti olmayan altınlar tercih edilmelidir. Örneğin altın takıların ince işçiliğe sahip olan modellerini almak yerine yarım, tam, çeyrek veya Cumhuriyet altını almak daha doğru olacaktır. Alınan altının kulpsuz olması ise satış koşullarında daha iyi bir fiyattan yararlanmayı sağlar.

Dolar Artarsa Altın mı Almalıyım?

Dolar artarsa altın mı almalıyım? sorusu pek çok yatırımcı tarafından sorulmaktadır. Bu soruya tek bir yanıt vermek mümkün değildir. Piyasanın şartları ele alınarak soruya ilişkin cevap verilebilir.

Öncelikle doların değerlendiği dönemlerde genellikle altın fiyatının düştüğü gözlemlenir. Bunun sebebi dolar ve altın fiyatının temelde ters korelasyonda olmasıdır. Ancak yatırımcılar teknik bir analiz altında altının kısa veya orta vade ardından değerleneceğini düşünüyorlarsa, doların arttığı ve altının düştüğü dönemi, altını uygun fiyattan satın alma dönemi olarak da görebilirler.

Örneğin ONS altın başına birim değeri dolar üzerinden fiyatlanır. Dolar düştüğünde yatırımcılar ellerindekini korumak için daha fazla altın alımına yönelirler. Bu durum altına olan talebi artırır ve altın fiyatı doğal olarak yükselir. Kısacası yatırımcı doların değer kaybedeceğine yönelik kuvvetli beklentiye sahipse altın alımına yönelerek, altın artışında satışa çıkarak kar elde etmeyi hedefleyebilir.

Fiziki Altına Ne Zaman Yatırım Yapılmalı?

Üst başlıklar belirtilen dolar değerlenmesine ve Merkez bankalarının para basımına ilişkin şartların dışında, fiziki altına yatırım yapmaya daha uygun olan dönemler bulunur. Altına yatırım ne zaman yapılmalı? soruna yanıt verilirken ülkelerin altın piyasaları bazında da düşünmek gerekir.

Özellikle Türkiye ve Hindistan gibi ülkelerde düğün sezonu olarak adlandırılan bahar-yaz aylarında altına olan satın alım talebi yükselir. Bu dönemlerde altın fiyatları rekor seviyelere ulaşmasa da ideal bir oranda değerlenir. Bahar sezonunun girişi öncesinde uygun fiyat tutarından gram, çeyrek altın alımı gerçekleştirilmesi ve ilgili sezondaki artış döneminde satışa çıkılması değerlendirilebilecek bir sistemdir.