• ALTIN (TL/GR)
  2.428,70
  % 0,80
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2618
  % 0,25
 • € EURO
  34,9312
  % 0,24
 • £ POUND
  41,0300
  % 0,37
 • ¥ YUAN
  4,4541
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,3595
  % 2,36
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.739,60
  % -0,49

Altına Yatırım Yapmak İçin 5 Neden!

Altına Yatırım Yapmak İçin 5 Neden!

Altına yatırım yapmak için 5 neden, özellikle altın ve para piyasaları uzmanları tarafından aktarılan ve altın yatırımında öne çıkan 5 temel avantajı temsil eder. En eski yatırım yöntemleri arasında olan altın, tarihte savaşın sahnede olduğu dönemlerde dahi değerini korumayı başarmıştır. Altına yatırım yapmak daha çok piyasadaki dalgalanmalar karşısında istikrarlı bir duruş sergilediği için yatırıma ilişkin güvenli liman olarak adlandırılır. Peki bu önemli 5 neden nedir? İşte konuya ilişkin detaylar…

Altının Kendine Özgü Kuralları

Altın herhangi bir kuruluşa veya ülkeye karşı yükümlülüğü olan bir yatırım aracı değildir. Nakit kategorisinde yer almaması ve bir emtia olması kendisine has bazı kurallarının olmasını sağlar. Finansal dalgalanmalardan ülke para birimleri kadar etkilenmez. Daha dengeli bir çizgide ilerlemesinin yanında özellikle kriz dönemlerinde değer kazanımı yaşadığı görülür. Uzman yatırımcılar altını bu niteliklerinde dolayı yatırım portföylerinde risk dengeleyici araç olarak kullanırlar.

Her Tür Para Birimine Çevrilme

Altın hakkında dikkate değer detaylardan biri, altının neredeyse her tür para birimine çevrilebilmesidir. Altını, TL’ye, Dolara, Euro’ya tercih edilen anda çevirmek mümkündür. Diğer yandan altın transfer sistemi olan ATS’ye sahip bankalar arasında en hızlı şekilde transfer koşullarından yararlanılır. Altını işletme, satma, alma işlemlerinin hızlı şekilde yapılabilmesi, anlık fiyat değişimleri halinde en kısa sürede hamle yapabilmeyi sağlar. Bu kapsamda taşıma, saklama, bozdurma işlemlerinde sıkıntı yaşanmayan bu değerli maden talep gören yatırım ürünleri arasındadır.

Altının Ödeme Aracı Olması

Altına Yatırım Yapmak İçin 5 Neden!

Bir yatırım ürününe karşı talebin ideal seviyede olması sadece onun fiyatıyla ilgili değildir. Yatırım ürününün hangi amaçlarla kullanılabileceği, sunduğu pratik işlem yapabilme avantajı da yatırımcılardan gelen talep genişliğini belirlemektedir. Altına yatırım yapmak için 5 neden ele alındığında altının da bazı pratik işlemlere imkan sunmasıyla öne çıktığı görülür.

Altın sadece bir mücevherat olarak kullanılmamakta, köklü şirketler, kurumsal yapılar tarafından bir ödeme aracı olarak da kullanılmaktadır. ATS sistemine sahip bankalarla çalışan şirketler, altını ödeme aracı olarak kullanarak, pratik transferden yararlanırlar. Böylece bankada altın hesaplarında hem altınla işlem yapar hem de ödemelerini gerçekleştirirler. İlgili durum altına her daim belirli bir oranda talebin olmasını, talep devamlılığı ise altın fiyatlarının istikrarını sağlar.

Altının Enflasyona Karşı Direnci

Kurumsal ve bireysel yatırımcıların en çok korktuğu durumlardan biri enflasyondan etkilenmektir. Fakat altın, yatırımcıları enflasyona karşı koruyabilme gücü diğer yatırım araçlarına göre yüksek olan bir yatırım ürünüdür. Özetle altın yatırımı yapanlar, yatırım değerlerinin enflasyona karşı dirençli olmasını sağlarlar.

Altını Bankada Değerlendirme Avantajı

Altını bankada değerlendirmek aynı zamanda yatırıma dair birtakım avantajları elde etmeye yarar. Eğer vadeli altın hesaplarında altın birikimi yapılırsa hem altın fiyatının artış anında kur üzerinden hem de her vade periyodunda faiz oranı üzerinden kazanç elde edilir. Altına yatırım yapmak için 5 neden hakkında bilgi verilirken, vadeli hesaplarda faiz kazandırması önemli bir gerekçe olarak sunulur.

Altınları banka hesabında tutmak, altının yıpranma, zarar görme, çalınma risklerini ortadan kaldırır. Altınların yıpranma sorununun ortadan kalkmasıyla, uzun vadeli bir yatırım kapsamında seneler sonra altınlarını bozmak isteyenler herhangi bir değer kaybı yaşamazlar.

Örneğin belirli bir miktar altınınız var ve bunları uzun vadedir birikimde değerlendirdiniz. Ancak altınlarınızda bir yıpranma payı oluştu. Seneler sonra altın fiyatları arttığında, ilgili altınları bozdurmak istediğiniz kuyumcu güncel fiyat üzerinden onlara pay biçtiğinde bu yıpranma payını da göz önüne alır. Ancak bankada tuttuğunuz altınları bozdurursanız yıpranma payına ilişkin bir değer kaybı yaşamazsınız.